Popularne posty

wtorek, 22 marca 2011

WIOSNA, WIOSNA.....!:)

Wyczekiwania , piękna , pobudzająca, jedyna! Tak , mowa naturalnie o wiośnie:) Choć jeszcze nie rozkręciła się do końca  , wymęczeni mroczną zimą, już uważamy sezon wiosenny za rozpoczęty! Jednak, należy zachować jeszcze resztki rozsądku i nie biegać na krótki rękaw :) Przyznam ,że trochę się zagalopowałam i przez ostatnie dni walczyłam ,żeby przepędzić  ścigające mnie choróbsko ...:)
Stąd mój dzisiejszy wpis, bowiem chcę się z Wami podzielić dobrym , naturalnym sposobem na wzmocnienie odporności. W tym celu polecam herbatę z imbiru!

Może słów kilka o tej niezwykłej przyprawie..


O właściwościach medycznych imbiru wiedzieli już chińscy medycy, o czym wiemy z ich zapisków z przed 2700 lat p.n.e. Ta niezwykła przyprawa użytkowana jest od kilku tysięcy lat.Zawiera : wapń, magnez , fosfor i potas.     
W krajach azjatyckich to podstawowy dodatek do potraw i roślina lecznicza. Imbiru powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące, chorzy na wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowy. Imbir ma zastosowanie w produkcji kosmetyków zwłaszcza w preparatach wyszczuplająco-modelujących, bo pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu, walczy z cellulitem. W kuchni imbir także znalazł wiele zastosowań. Szczególną popularnością cieszy się w kuchni azjatyckiej. Wchodzi w skład curry.

Zalety imbiru:
mbir to bardzo ostra przyprawa, mająca drażniące działanie. Nie można się nią bezkarnie zajadać. Unikaj imbiru, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz, chorujesz na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego, np. wrzody żołądka lub dwunastnicy, cierpisz na refluks żołądkowy.
 
 
A tera obiecana herbata z imbiru:
Co nam potrzeba?
  • imbir ( kawałek wielkości kciuka na 1/2 l. wody)
  • miód lub brązowy cukier do słodzenia
  • trochę cytryny

1. Imbir obrać, utrzeć na tarce ( lub pokroić w plastry) i wrzucić do gotującej się wody - gotować przez 10 min.
2. przelać do szklanki, dodać sok z cytryny , można też wkroić sobie cytrynkę i posłodzić miodem lub brązowym cukrem:)